Військово – історичний музей – панорама

Для перегляду натиснiть на зображення

 

 

 

Військово – історичний музей – панораму при Хмельницькому палаці творчості створено у 1989 році і відкрито на честь святкування 45 річниці великої Перемоги. Свідоцтво про реєстрацію музею отримали у 1997 році. Музей є центром військово – патріотичного виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідного краю, свого народу, забезпечення духовної єдності поколінь і призначений для вивчення, збереження та використання матеріальної та духовної культури. Музей у своїй діяльності керується Законом України "Про музей та музейну справу", нормативними документами МО України, Положенням про музей при закладі освіти системи МО України, затвердженого наказом МО України від 20.05.97 р. № 151, Статутом палацу творчості дітей та юнацтва.

 

Приміщення музею двоповерхове. На першому поверсі розташовані стенди, матеріали яких розповідають відвідувачам про останні мирні дні, початок Великої Вітчизняної Війни, звірства німецьких загарбників на території нашої області, боротьбу проскурівського підпілля та партизанських загонів проти фашистів, героїчну боротьбу трудящих в тилу ворога.


Фотоматеріали ілюструють злодіяння фашистських загарбників на території нашої області: шибениця на майдані у м.Шепетівка; фосфоритні шахти в с.Дем’янківці Дунаєвецького р-ну, де фашистські недолюдки знищили 2500 мирних жителів; фотоматеріали про злочини фашистів у Славутському Грос лазареті, Раківському концтаборі.

 

Відвідувачі мають змогу побачити фото Олексенка С.А. - начальника обласного штабу партизанського руху м.Кам’янця-Подільського; Михайлова Ф.М. – Героя Радянського Союзу, керівника Славутсько – Шепетівської підпільної організації; Горбатюка О.А. – керівника Шепетівського підпілля; Храновського М.А. – організатора і керівника Проскурівського підпільного комітету; Лопухіна Р.О. – керівника підпільної групи в Славутському таборі військовополонених і Грос лазареті та ін.


На стендах розташовані фотографії Вітанова П.А., Семенка П.М., Трембовецької М.Г., Косарського К.К., Волкотруба Ф.О., Одухи А.З., Шишко І.Я., Петрова М.І. – організаторів, керівників, членів Проскурівського підпілля.

 

В експозиції тогочасні листівки, плакати, які друкувалися підпільниками і таємно розвішувались на вулицях міста з закликами до боротьби проти ворога. Ці матеріали повідомляли жителям про останні події на фронті, доносили до відома громадян повідомлення Радінформбюро.


Значне місце в експозиції музею відводиться юним партизанам і підпільникам. На фотографіях В.Котик, М.Трухан, Г.Томашевський, М.Федорович, Леонід та Борис Троїцькі, Наталя та Петро Федорови, В.Ковальчук. Особлива увага приділяється юному партизану, що народився у Шепетівському районі Валі Котику, чиє ім’я присвоєно нашому палацу творчості дітей та юнацтва.

 

Окремий стенд присвячений Проскурівсько – Чернівецькій операції 1944 року, в результаті якої було визволено наше місто, наш край від німецько – фашистських загарбників. Схема операції детально показує, які військові частини були задіяні, в яких напрямках проходив наступ, відтворює план бойових дій на території нашої області в березні 1944 року.

 

Експозиція музею поповнилась новими стендами. Матеріали Стендів "Ніколи більше", "Хто спасає одну душу – спасає увесь світ" розповідають про долю проскурівських євреїв під час окупації, про героїчну боротьбу і подвиги проскурівчан – танкіста В.Вайсера та льотчика Прсайзена. На фото зображені пам’ятники на місцях поховань єврейського населення – жертв фашистського режиму. На стенді "Хто спасає одну душу – спасає увесь світ" фотографії наших земляків – подолян, які під загрозою смерті рятували євреїв від смерті. Усім цим мужнім людям присвоєно звання "Праведників народів світу". Матеріали для експозиції представили працівники обласного фонду ХЕСЕД БЕШТ.


На стенді "Навічно в пам’яті" фотографії пам’ятників та меморіалів на місці поховань загиблих воїнів, партизан, підпільників тих, хто віддав своє життя за визволення нашого міста.

 

На другому поверсі молоді художники з Києва. Мамсіков та Волков майстерно відтворили картину бою. Консультантами були ветерани війни Довгалюк І.М., який брав участь у звільненні нашої області, генерал – майор Савченко В.С., кадровий офіцер Разуваєв А.І. та інші.

 

Панорама відображає бойові дії на околицях міста Проскурова, повітряний бій, у якому Герой Радянського Союзу Л.Л.Шестаков знищив літак німецького льотчика Курта Ренера, зображено командний пункт, з якого військові командири керують боєм, подвиг льотчика лейтенанта В. Елькіна. Художники зобразили велику кількість військової техніки: літаків, танків, кулеметів, навкруги вогонь, дим, стрілянина, вибухи.

 

В експозиції музею – панорами знаходяться грамоти похвальні листи, копії нагородних документів воїнів, які захищали і звільняли наше місто. Також пошуковцями зібрані спогади деяких з них: І.М.Довгалюк, Г.К.Хотовицької, представлені фотоматеріали, які відображають зустрічі гуртківців з донькою та дружиною Ф.О.Волкотруба, І.М.Довгалюком, Г.К.Хотовицькою.

 

Важливе місце в роботі панорами займають екскурсії. Щорічно панораму відвідують більше 2000 школярів та дорослих. Це – учні усіх шкіл міста, школярі області, учні ВПТУ, медучилища, курсанти Національної академії прикордонних військ України, слухачі обласних курсів підвищення кваліфікації при ОІППО, гості міста з близького та дальнього зарубіжжя: з Росії, Польщі, Німеччини, США, Швеції.


У музеї – панорамі відбуваються зустрічі з Ветеранами Великої Вітчизняної війни, підпільниками, партизанами, які брали участь в боях за визволення нашої Батьківщини і нашого краю від фашистського ярма.

 

У палаці проводяться різноманітні заходи, глибокі за змістом та цікаві формою, спрямовані на формування і поглиблення в дітей патріотичних почуттів, гуманізму, милосердя. Це тематичні заходи: "Пам’яті нашої вічний вогонь" усний журнал для школярів 6-7 класів, "Нескорене Поділля" конкурсно – пізнавальна програма до річниці визволення м. Проскурова, "І пам’ятає світ врятований" конкурсно – пізнавальна програма до дня Перемоги, "Навічно в пам’яті" усний журнал для школярів 5-6 класів, "Пісня обпалена війною" літературно – музична композиція до дня Перемоги, "Нехай летить на крилах у пісень, а не згаса в покосах смерті юність" зустріч школярів з ветеранами ВВВ. Вже традиційними стали бесіди для гуртківців : "Валя Котик – юний герой", "Навічно в пам’яті", "Наші вулиці носять їх імена".

 

Віддаляються грізні роки Великої Вітчизняної війни, стають легендами подвиги воїнів визволителів, все менше стає очевидців тих страшних подій. Але це наша історія, наша пам’ять. Тому, розповісти нашому поколінню, передати нащадкам історичні факти боротьби за визволення Подільського краю від німецько – фашистських загарбників є основним завдання військово – історичного музею – панорами.

29.11.2012 00:22