Запрошуємо до оновленої експозиції військово-історичного музею Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва

 

Військово-історичний музей Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва розпочав свою роботу у1988 році. Тематикою експозиції стали події Другої Світової війни.

У вересні 2020 року експозицію оновлено. Тепер вона висвітлює боротьбу України за свою державність, гідність і свободу з часів козацької доби.  

 

 Детальніше

 

Експозиція розпочинається розділом «Українська гетьманська держава», у якому йдеться про початок нової хвилі збройної боротьби за рівність прав українців у Речі Посполитій, що переросла у Національно-визвольну війну українського народу, очолену Богданом Хмельницьким.

У розділі «Запорізька січ – лицарський орден» розповідається про звитяжні подвиги українського козацтва під проводом Гетьмана Запорозького Петра Конашевича-Сагайдачного та видатного українського полководця Костянтина Івановича Острозького. У походах на Крим, Туреччину, Молдову і Волощину українські козаки швидко набули авторитету потужної військової сили, здатної кидати виклик найсильнішій тогочасній державі – Османській імперії з усіма її васалами.

Конотопська битва – згадок про цю історичну подію у радянських підручниках з історії не було. Це була найганебніша і наймасштабніша поразка російської зброї. Але, нажаль, блискуча перемога гетьмана Івана Виговського так і залишилась черговим змарнованим шансом здобути омріяну незалежність, показовим прикладом виграної битви й програної війни.

Розділ «Українська народна республіка» знайомить відвідувачів з цікавими історичними фактами становлення першої в ХХ столітті української держави, створеної на українських землях, що входили до складу колишньої Російської імперії (Наддніпрянська Україна).

           9 лютого 1919 року Німеччина, Австрія, Болгарія та Туреччина підписали в Бресті мир з Українською Народною Республікою, і таким чином визнали Самостійну Україну. Українські війська під проводом Симона Петлюри, з допомогою австрійських і німецьких військ очистили Україну від московсько-більшовицьких військ.

В історію українського народу Українські Січові Стрільці вписали сторінки нев’янучої слави. Деякі з них вікопомні. Їхні невтомні військові змагання призвели до створення незалежної держави, ім’я якої - Західноукраїнська народна республіка.

        У лютому 1919 року військові формування Січових Стрільців було розміщено у Проскурові і Старокостянтинові.

Організація Українських націоналістів була створена в 1929 році на конгресі представників націоналістичних організацій.

Осередки ОУН діяли фактично в кожному закладі і установі Проскурова. З поміж них найактивнішою була організація в редакції газети «Український голос».

Про Українську Повстанську Армію як військово-політичне формування, що діяло в Україні протягом 1942-1956 років, йдеться у наступному розділі оновленої експозиції.

УПА була створена 14 жовтня 1942 року керівництвом ОУН для захисту мирного населення України від німецьких та російських окупаційних військ. Головнокомандувачем УПА з 1943 до 1950 року був Роман Шухевич.

 

Друга Світова війна представлена інформаційним стендом, оригінальними експонатами та панорамним зображенням бою у передмісті Проскурова у березні 1944 року.

Вигнання нацистських окупантів з Подільського краю та міста Проскурова відбулось внаслідок Проскурівсько-Чернівецької операції військами Першого Українського фронту під командуванням маршала Жукова. В 20-тих числах березня радянські війська підійшли до Проскурова з півночі. Точилися бої в районі села Лезневе та Гречани.

Німецькі війська з усіх сил стримували наступ радянської армії, даючи можливість своїм солдатам відступити. Важкі погодні умови, шалений опір ворожих угрупувань, постійні бомбардування ускладнювали наступ радянських військ. На панорамному полотні зображено повітряний двобій командира авіаполку Льва Шестакова і німецького пілота Курта Ренера, диверсійну групу капітана Філіпова, яка координувала вогонь радянської артилерії, та повітряний бій Валентина Єлькіна з німецькими літаками у небі над Проскуровим.

Вранці 25 березня 1944 року Проскурів був повністю звільнений від німецьких окупантів.

З того часу минуло більше сімдесяти років. А тут, на оглядовому майданчику панорами, здається, час зупинився. Замовкли гармати і кулемети, танки не лязгають гусеницями, застигли солдати у німій тиші. Ще нещодавно Другу Світову війну ми вважали останньою на нашій землі, але, нажаль, на сході України знову точаться бої.

Особливе місце у нашій експозиції займає інформація про Революцію Гідності та сучасну російсько-українську війну.

Революція Гідності стала героїчним і драматичним феноменом для України. Український народ довів свою відданість свободі та гідність, заплативши, однак, за такі цінності найвищу ціну – життям 107 учасників акції протесту, Героїв України, названих Небесною Сотнею.

    

«Російсько-українська війна»

В лютому 1914 року розпочалася російсько-українська війна. Російська Федерація, порушуючи усі норми і принципи міжнародного права, анексувала Автономну Республіку Крим, Севастополь, окупувала окремі райони Донецької та Луганської областей. Активний наступ військ Російської Федерації на території України вдалося зупинити завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави у лавах Збройних Сил України, Національної гвардії України, добровольчих формувань та масового волонтерського руху.

       

 

29.11.2012 00:22